26 llibres infantils famosos que heu d'afegir a la vostra biblioteca

 26 llibres infantils famosos que heu d'afegir a la vostra biblioteca

James Wheeler

Taula de continguts

Probablement, el que fa famosos els llibres per a nens és menys pels premis que guanyen i més sobre quantes vegades els nens volen llegir-los. Els llibres clàssics d'aquesta llista inclouen alguns dels favorits més antics i molt estimats, així com moltes entrades més noves que ara es poden considerar lectures obligatòries per als més joves. Potser ens hem perdut alguns llibres per a nens famosos, així que si us plau, comparteix als comentaris els clàssics de la teva col·lecció!

(Només avisa, WeAreTeachers pot recollir una part de les vendes dels enllaços d'aquesta pàgina. Només nosaltres recomana articles que el nostre equip estima!)

Els nostres llibres infantils famosos preferits

1. The Snowy Day d'Ezra Jack Keats

El llibre guanyador de la medalla Caldecott de Keats representa l'aventura i la meravella d'un nen que surt a una ciutat renovada per una manta de neu. Els lectors no podran resistir la seva tendra màgia.

Compreu-lo: The Snowy Day a Amazon

2. Goodnight Moon de Margaret Wise Brown, il·lustrada per Clement Hurd

Probablement no és d'estranyar trobar aquest clàssic infantil aquí. Brown canalitza l'alegria senzilla de la rutina d'anar a dormir d'un nen en una història que és tant una meditació tranquil·la com una lectura nocturna perfecta.

Compra'l: Goodnight Moon a Amazon

ANUNCI

3. Busy, Busy Town de Richard Scarry

Les criatures intel·ligents de la ciutat ocupada de Scarry, des d'Huckle the Cat fins a Lowly Worm, i la infinitat de detalls queinclou a totes les il·lustracions fan de Busy Town un lloc que manté els nens... bé, ocupats, mentre descobreixen alguna cosa nova a cada escena.

Compra'l: Busy, Busy Town a Amazon

4. Jumanji de Chris Van Allsburg

Els nens enganxats a les últimes pel·lícules de Jumanji potser no saben que les aventures a la pantalla van començar amb un llibre d'imatges guanyador de la medalla Caldecott i deliciós.

Compreu-lo: Jumanji a Amazon

5. Frog and Toad Are Friends d'Arnold Lobel

Dolçment divertides i sovint molt commovedores, les històries de Frog i Toad de Lobel són atractives mentre segueixen els amics gaudint dels plaers de la companyia dels altres.

Compra'l: la granota i el gripau són amics a Amazon

6. Si dia! d'Amy Krouse Rosenthal, il·lustrada per Tom Lichtenheld

Rosenthal aprofita la pregunta final dels nens: què passa si haguessin de fer el que els agradaria durant un dia? llibre clàssic per a nens.

Compra'l: Yes Day! a Amazon

7. I Want My Hat Back de Jon Klassen

Klassen és un dels noms més coneguts dels llibres il·lustrats, en part gràcies a aquesta excel·lent història. Tot i que la història senzilla d'un ós a la recerca del seu barret, incorpora un gir astut al final.

Compra'l: Vull tornar el meu barret a Amazon

8. The Adventures of Beekle: The Unimaginary Friend de Dan Santat

La medalla Caldecott de Santat: història guanyadora d'un amic imaginari que espera la seva persona i elEl viatge que fa per trobar aquesta persona és alhora divertit i fa pensar.

Compreu-lo: The Adventures of Beekle a Amazon

9. Alexander and the Wind-Up Mouse de Leo Lionni

Aquest llibre, sobre un veritable ratolí que desitja que l'estimin com és la seva versió de joguina domèstica, ofereix una lliçó per honrar el nostre veritable jo. L'obra d'art de collage única de Lionni fa d'aquest un volum especial.

Compra'l: Alexander and the Wind-Up Mouse a Amazon

10. Last Stop on Market Street de Matt de la Peña, il·lustrat per Christian Robinson

El viatge en autobús de CJ i la seva àvia és més que un viatge a una destinació, sinó també una educació per apreciar les belleses teixides al llarg de la vida quotidiana.

Compra'l: Last Stop on Market Street a Amazon

11. Tar Beach de Faith Ringgold

El llibre d'imatges més conegut de l'autor i artista guanyador de premis Ringgold combina ficció, autobiografia i història negra en una història sobre una jove el somni de la qual anar allà on la seva fantasia la porti es fa realitat durant una nit. L'han aixecada del terrat asfaltat del seu edifici d'apartaments per veure el món que l'envolta.

Compra'l: Tar Beach a Amazon

12. The Day the Crayons Quit de Drew Daywalt, il·lustrat per Oliver Jeffers

Què passa a la comunitat d'una caixa de llapis de colors? Els llapis de colors permeten que els nens sàpiguen en aquest llibre d'imatges epistolar capritxós i reflexiuque cada color redacta una carta amb les seves queixes al seu propietari, el jove Duncan.

Compreu-lo: el dia que els crayons surtin a Amazon

13. Premeu aquí d'Hervé Tullet

L'enginyós llibre d'imatges de Tullet va llançar una tendència cap als canvis de pàgina interactius. A mesura que els nens passen la lectura d'aquest conjunt d'instruccions acolorides, se'ls demana que esculli, punxeu, premeu i agiteu el llibre que és tant una inspiració per jugar com una crida per llegir.

Compreu-lo: Premeu aquí a Amazon

14. El monstre al final d'aquest llibre de Jon Stone, il·lustrat per Michael Smollin

Aquest petit llibre d'or s'ha convertit en un puntal de les biblioteques infantils pel seu enginy i el seu suspens. Mentre llegeixen els nens, l'amic Grover de Sesame Street els demana que no passen pàgina perquè no es trobin amb un monstre, però qui pot resistir la temptació de veure què (o qui?) espera al final?

Compra'l: El monstre al final d'aquest llibre a Amazon

15. Snappsy the Alligator (Did Not Ask To Be in This Book) de Julie Falatko, il·lustrat per Tim Miller

Els llibres d'imatges que plantegen una gran pregunta són imprescindibles, i això un té una premissa hilarant que s'executa de manera brillant. Quan Snappsy l'Alligator vol passar un dia de caimans corrent, un narrador molest s'introdueix i li suggereix que condimenti una mica les coses.

Compra'l: Snappsy the Alligator a Amazon

16. Instruccions de Neil Gaiman,il·lustrat per Charles Vess

Amb al·lusions a contes de fades i faules, aquest llibre il·lustrat líric de l'autor de fantasia Gaiman és la lectura perfecta per anar a dormir.

Compra'l: Instruccions a Amazon

17. A la cuina nocturna de Maurice Sendak

Tot i que el llibre més conegut de Sendak és el també clàssic Where the Wild Things Are , aquesta fantàstica aventura sobre un noi els somnis del qual el porten a una cuina màgica i estranya de forners que aprofita els vols de fantasia de la infància.

Compra'l: a la cuina nocturna a Amazon

18. Don't Let the Pigeon Drive the Bus de Mo Willems

Els personatges de Willems, des de Knufflebunny fins a Elephant i Piggie, són molt coneguts en els cercles infantils, però el colom és potser el que més s'assembla a un nen. De vegades tossut, sovint curiós, sempre divertit, aquest tom de Pigeon és imprescindible.

Compreu-lo: no deixeu que el colom condueixi l'autobús a Amazon

El ratolí de Numberoff demana una galeta, però el seu llaminós desencadena una cadena d'esdeveniments que sembla passar el dia amb un nen ple d'idees, i és precisament per això que aquest llibre i els seus volums acompanyants han perdurat.

Compreu-lo: si li doneu una galeta a un ratolí a Amazon

Vegeu també: 28 llibres contra l'assetjament escolar imprescindibles per a nens de totes les edats

20. The Very Quiet Cricket d'Eric Carle

Tothom coneix el The Very Hungry de CarleCaterpillar i Ós marró, ós brun, què veus? i sens dubte es troben entre alguns dels llibres infantils més famosos que hi ha. El prolífic autor-il·lustrador infantil va crear una sèrie de personatges, cadascun d'ells memorable. El grill silenciós, que no pot fer cap so quan es troba amb altres insectes, és un dels millors. El llibre també fa sons de xiuxiueig que els lectors més petits estimen.

Compreu-lo: The Very Quiet Cricket a Amazon

21. El lleó i el ratolí de Jerry Pinkney

Les faules d'Aesop són un pilar perdurable de la infància. L'artista guanyador de diversos premis, Pinkney, n'ha adaptat molts en forma de llibre il·lustrat gloriós, i la seva magnífica interpretació de la història d'un lleó i un ratolí que descobreix que un enfocament de bondat té un gran valor és un dels seus millors.

Compra'l: El lleó i el ratolí a Amazon

22. Stuck by Oliver Jeffers

Alguns dels millors llibres per a nens famosos es prenen molt seriosament l'absurd i el llibre de Jeffers, sobre un nen que intenta treure el seu estel d'un arbre llançant-los. una sèrie d'objectes cada cop més estranys al mateix arbre (també quedar-los enganxats)— provocarà ventades de rialles.

Compra'l: Enganxat a Amazon

23. Va, gos. Va! per P.D. Eastman

Gossos i cotxes, què més poden voler els nens? Amb només 75 paraules diferents, aquest llibre d'imatges enèrgic capta l'interès dels nens petits abans que estiguin preparats per llegir ialeshores passa a ser el llibre de lectura inicial perfecte quan els nens entren a l'escola.

Compra'l: vés, gos. Va! a Amazon

24. El llop, l'ànec & el ratolí, de Mac Barnett, il·lustrat per Jon Klassen

Aquest guanyador de l'E.B. El premi White Read-Aloud és una altra entrada relativament nova per a aquesta llista, però sens dubte es mantindrà a les llistes durant els propers anys. Quan un ànec i un ratolí són empasats per un llop, decideixen fer-se una llar a la seva panxa.

Vegeu també: Quizlet Teacher Review - Com faig servir Quizlet a l'aula

Comprar-lo: El llop, l'ànec & el ratolí a Amazon

25. Sant Jordi i el Drac explicat per Margaret Hodges, il·lustrat per Trina Schart Hyman

Recontació de Hodges d'un fragment de La reina de les fades de Spenser, en què Sant Jordi mata el drac que ha estat terroritzant la terra, té tots els elements dels contes de fades que anhelen els nens. I com va dir Albert Einstein una vegada: “Si vols que els teus fills siguin intel·ligents, llegeix-los més contes de fades”.

Compreu-lo: Sant Jordi i el drac a Amazon

26. Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day de Judith Viorst, il·lustrat per Ray Cruz

Si bé molts llibres infantils tendeixen a ser optimistes i assolellats, la realitat de ser un nen és que alguns dies realment no et surten. Viorst ho va entendre, i és per això que el seu Alexander i la seva lletania de coses que han anat malament segueixen sent els preferits dels nens.

Compreu-ho: Alexander i elTerrible, horrible, gens bo, molt dolent dia a Amazon

James Wheeler

James Wheeler és un educador veterà amb més de 20 anys d'experiència en l'ensenyament. Té un màster en Educació i té una passió per ajudar els professors a desenvolupar mètodes d'ensenyament innovadors que afavoreixin l'èxit dels estudiants. James és autor de diversos articles i llibres sobre educació i parla habitualment en conferències i tallers de desenvolupament professional. El seu bloc, Idees, inspiració i regals per a professors, és un recurs de referència per als professors que busquen idees d'ensenyament creatives, consells útils i coneixements valuosos sobre el món de l'educació. James es dedica a ajudar els professors a tenir èxit a les seves aules i a tenir un impacte positiu en la vida dels seus alumnes. Tant si sou un professor nou que comença com si sou un veterà experimentat, el bloc de James segur que us inspirarà amb idees noves i enfocaments innovadors per a l'ensenyament.