16 aktivnosti za djecu u mjesecu latinoameričke baštine

 16 aktivnosti za djecu u mjesecu latinoameričke baštine

James Wheeler

Prema popisu stanovništva iz 2020., procijenjenih 18,7% američkog stanovništva izjasnilo se kao Hispanjolci/Latinoamerikanci. To je 62,1 milijun ljudi, povećanje u odnosu na 50,5 milijuna ljudi u 2010., što je jednako velikom skoku od 23%. Doprinos Amerikanaca hispanoameričkog i/ili latinoameričkog podrijetla treba prepoznati i slaviti tijekom cijele godine - njihova je povijest naša zajednička američka povijest. Međutim, tijekom Mjeseca latinoameričke baštine (od 15. rujna do 15. listopada), imamo priliku duboko zaroniti u hispanske kulture. Možemo potaknuti naše učenike da uče o bogatoj kulturi i povijesti Amerikanaca čiji su preci došli iz Španjolske, Meksika, Kariba, Srednje Amerike i Južne Amerike. Pročitajte neke od naših omiljenih aktivnosti Mjeseca latinoameričke baštine.

1. Čitajte knjige hispanoameričkih autora

Rasprave o hispanoameričkom naslijeđu ne moraju se odvijati samo na nastavi društvenih znanosti ili povijesti. Ako tražite aktivnosti Mjeseca latinoameričke baštine koje proširuju učenje na vašu čitaonicu, pokušajte uključiti knjige latinoameričkih autora. Vaši ih učenici mogu slušati ili čitati sami.

2. Prikažite video o španjolskim dijalektima

Iako se naglasak i sleng mogu razlikovati, u 21 zemlji španjolski je dominantan jezik. Pokažite ovaj šestominutni YouTube video svojim srednjoškolcima i srednjoškolcima kako bi mogli vidjeti i čutirazlike u tim španjolskim dijalektima.

3. Zavrtite se oko globusa u učionici

Dajte svojim učenicima mini lekciju iz geografije o nekoliko poznatih zemalja španjolskog govornog područja. Bilo da se okrenete oko globusa u učionici, izvučete kartu svijeta ili preuzmete karte na mreži, učenici će bolje razumjeti vaše lekcije Mjeseca hispanoameričke baštine uz vizualne prikaze zemalja koje spominjete. National Geographic Kids također ima sjajne resurse o zemljama španjolskog govornog područja.

REKLAMA

4. Isprobajte besplatnu aplikaciju za učenje jezika

Slika: Duolingo/Twitter

Španjolski je drugi najrasprostranjeniji jezik u Sjedinjenim Državama, pa zašto ne uključiti Satovi španjolskog u vašem nizu aktivnosti Mjeseca latinoameričke baštine? Isprobajte Duolingo, nevjerojatno popularnu aplikaciju koja studentima omogućuje učenje španjolskog. Postoji čak i besplatna verzija usklađena sa standardima za škole u kojoj možete izraditi zadatke i vidjeti napredak učenika.

Vidi također: Što je skela u obrazovanju i zašto nam je potrebna

Nabavite: Duolingo za škole

Vidi također: Najbolje obrazovne igračke i igre za drugi razred

5. Krenite u virtualni obilazak doma meksičke umjetnice Fride Kahlo

Slika: The Art Story

Svojim učenicima ne dajemo često vremena za gledanje i interakciju s umjetnošću . Proslavite Mjesec hispanoameričke baštine pokazujući svom razredu neke od nevjerojatnih umjetnina koje su stvorili hispanoamerički umjetnici i dajući učenicima vremena da ih zagrle i razmišljaju o njima. Na primjer, poučite učenike o umjetničkom djelu i životu Fride Kahloutjecaj. Razmislite o tome da učenicima omogućite virtualni obilazak La Casa Azul, muzeja u Meksiku posvećenog Fridi Kahlo.

Isprobajte: Virtualni obilazak La Casa Azul

6. Krenite u virtualni obilazak Nacionalnog muzeja Latinoameričke Amerike

Od zakonodavaca, zagovornika, umjetničkih kreatora, zvijezda zabave i drugih, Hispanoamerikanci imaju ogroman utjecaj u današnje vrijeme društvo. Ukažite svojim učenicima na te slavne, utjecajne Hispanoamerikance. Odvojite vrijeme i podučavajte o utjecajnim Hispanoamerikancima iz prošlosti. Jedan sjajan resurs je virtualno istraživanje latinoameričke galerije obitelji Molina u Nacionalnom muzeju američkih latinoamerikanaca Smithsonian i gledanje videozapisa, čitanje činjenica i još mnogo toga.

Isprobajte: Virtualni obilazak latinoameričke galerije obitelji Molina u Smithsonianu: Nacionalni muzej američkih Latinoamerikanaca

7. Reproducirajte latinoameričku glazbu

Glazba je prekrasan način da potaknete entuzijazam i znatiželju o kulturi. U hispanoameričkoj kulturi, latino glazba je poznata po svom ritmu. Salsa glazba je popularna vrsta latinoameričke glazbe poznata diljem Sjedinjenih Država. Proslavite Mjesec latinoameričke baštine u svojoj učionici puštanjem španjolske glazbe tijekom cijelog školskog dana. Možda će ritam glazbe potaknuti vaše učenike da se malo više potrude!

Isprobajte: Klasične španjolske pjesme koje trebate znati od Spanish Mama

8. Unesite folklorni ples u svojeučionica

Folklórico je tradicionalni stil plesa koji potječe od domorodačkog naroda koji živi u Meksiku. Uz folklórico, koji se također naziva Balile Folklórico ili Ballet Folklórico, ljudi meksičkog podrijetla prenose svoje emocije i kulturu kroz ples. Žene nose šarene duge suknje i bluze dugih rukava. Kosa im je obično skupljena u pletenice i naglašena vrpcama i/ili cvijećem. Pokažite učenicima isječke folklórico plesača ili pozovite folklorne plesače u svojoj zajednici da izvedu kratku predstavu u školi.

Isprobajte: Ballet Folklórico Video s PBS-a

9. Poslušajte mariachi bend

Kad pomislite na latinoameričku glazbu, mariachi vam može pasti na pamet. Mariachi je mali meksički glazbeni ansambl sastavljen od niza većinom žičanih instrumenata. Obično su muški dominantni ansambli koji pjevaju razne pjesme, od sporih pjesama ljubavi ili tuge do energičnih plesnih pjesama. Mariachiji su tipičan oblik zabave na hispanoameričkim događajima uključujući vjenčanja, praznike, rođendane i sprovode.

Isprobajte: Video izvedbe Mariachi Sol De Mexico na YouTubeu

10. Napravite jelovnik s latinoameričkom kuhinjom

Poput glazbe, tradicionalna hrana neke kulture nudi divno poboljšanje razumijevanja i uvažavanja kulture. Mnogi studenti čuli su za tacose, burritoe i quesadille, ali ima još mnogo toga zanaučite o hispanoameričkoj kuhinji. Ako ste u potrazi za jedinstvenim aktivnostima Mjeseca latinoameričke baštine, dopustite učenicima da vježbaju svoje vještine istraživanja i pisanja kako bi stvorili jelovnik koji slavi tradicionalna latinoamerička jela.

11. Kušajte latinoameričke poslastice

Slika: Kuhinja mame Maggie

Od empanada, tres leches, churros, conchas, arroz con leche, elotes, cremas, paletas i više, latinoameričke kulture znaju kako zasladiti stvari. Iako se recepti mogu razlikovati od obitelji do obitelji ili od regije do regije, ovo će sigurno biti ukusne poslastice! Ako je moguće, donesite uzorke da ih učenici isprobaju. Obično nije previše teško pronaći empanade, churrose ili conchas u lokalnoj pekari.

12. Napravite papel picado ukrase

Slika: Amazon

Papel picado prevodi se kao bušeni ili perforirani papir. Ovaj tradicionalni dekor od papira nalazi se u raznim hispanoameričkim kulturnim događajima. Koristi se za ukrašavanje tijekom proslava kao što je Dia de los Muertos (Dan mrtvih) i događaja poput rođendana i proslava beba, kao i za dodavanje svečanog izgleda obiteljskim domovima. Papel picado može se kupiti online, u trgovinama ili čak izraditi kao DIY rukotvorina. Razmislite o dodavanju ovog prekrasnog latinoameričkog dekora svijetlih boja u svoju učionicu kako biste predstavili svoje lekcije u mjesecu Hispanoameričke baštine.

Isprobajte: Kako napraviti Papel Picado iz dubokog svemiraSjaj

Kupite: Plastic Papel Picado na Amazonu

13. Igrajte loteriju

Slika: Amazon Review

Loteria je popularna igra koja se igra u latinoameričkoj kulturi i koja je vrlo slična bingu. Koristi ukupno 54 slike na špilu karata, a svaki igrač ima igraće karte koje sadrže samo 16 tih slika. Pozivatelj (ili "kantor") čita kratku frazu na svakoj karti (na španjolskom), a igrači koriste grah, novčiće, kamenje ili markere da prekriju sliku ako imaju podudaranje s kartom pročitanom naglas. Igra s brzim tempom, prva osoba koja pokrije red viče "Loteria!" pobijediti u igri. Isprobajte igru ​​sa svojim učenicima kao zabavnu aktivnost petkom tijekom Mjeseca latinoameričke baštine. Ugodan je za publiku!

Isprobajte: Kako igrati Loteria od Lole Mercadito

Kupite: Loteria na Amazonu

14. Pogledajte video ili zadajte istraživački projekt o El Dia de los Muertos

El Dia de los Muertos (Dan mrtvih) je meksički praznik koji slavi većina hispanoameričkih obitelji. Slavi se od ponoći 31. listopada do 2. studenog. Za to vrijeme se vjeruje da su vrata raja otvorena i da se duhovi ljudi koji su preminuli mogu ponovno pridružiti svojim obiteljima ovdje na Zemlji ta 24 sata. Ljudi se okupljaju na grobljima kako bi uz hranu, piće, kićenje i slavlje dočekali pokoj duša svojih bližnjih. Iako ovo može biti morbidna tema za raspravu, NationalGeographic Kids to jako dobro opisuje. Dajte ovo kao temu za učenike da samostalno istražuju ili provedite istraživački projekt cijelog razreda kako biste saznali više o ovom prazniku koji je pred vratima.

15. Podučite učenike o Las Posadas s rukotvorinama božićne zvijezde

Slika: Deep Space Sparkle

Las Posadas je vjerski festival koji se slavi u Meksiku i većini zemalja Latinske Amerike krajem prosinca u spomen na put Josipa i Marije u Betlehem kako bi rodili Isusa. Tijekom festivala djeca i članovi obitelji oblače se u anđele, nose svijeće, sviraju/slušaju glazbu, jedu hranu i ukrašavaju božićnim zvijezdama. Predstavite ovu temu svojim učenicima, izradite rukotvorine božićne zvijezde za uspomenu i ponovno prihvatite ove aktivnosti Mjeseca latinoameričke baštine u prosincu kada budete razgovarali o praznicima diljem svijeta.

Isprobajte: rukotvorine božićne zvijezde za djecu od Artsy Craftsy Mom

16. Napravite svjetiljke od papirnatih vrećica

Slika: Giggles Galore

Svjetiljke su uobičajeni i tradicionalni dekor koji se koristi u hispanoameričkoj kulturi. To su obično papirnate vrećice (ali mogu se izraditi i od drugih materijala) koje imaju dizajne ili rupe sa strane, a iznutra su osvijetljene svijećom. Postavljaju se na staze, ulaze ili se koriste za ukrašavanje blagdana tijekom cijele godine. Učenici mogu lako izraditi svjetiljke u razredusjetite se ove prastare latinoameričke tradicije.

Isprobajte: DIY Paper Bag Luminaries iz Giggles Galore

Ako su vam se svidjele ove aktivnosti u sklopu Mjeseca hispanoameričke baštine, pogledajte naše omiljene knjige za proslavu Mjeseca hispanoameričke baštine.

Želite više ovakvih članaka? Svakako se pretplatite na naše biltene!

James Wheeler

James Wheeler je edukativni veteran s preko 20 godina iskustva u podučavanju. Magistrirao je obrazovanje i želi pomagati učiteljima u razvoju inovativnih metoda podučavanja koje promiču uspjeh učenika. James je autor nekoliko članaka i knjiga o obrazovanju i redovito govori na konferencijama i radionicama za profesionalni razvoj. Njegov blog, Ideje, inspiracija i pokloni za učitelje, izvor je za učitelje koji traže kreativne ideje za podučavanje, korisne savjete i vrijedne uvide u svijet obrazovanja. James je posvećen pomaganju učiteljima da uspiju u svojim učionicama i pozitivno utječu na živote svojih učenika. Bilo da ste novi učitelj koji tek počinje ili ste iskusni veteran, Jamesov će vas blog zasigurno nadahnuti svježim idejama i inovativnim pristupima podučavanju.